Vasárnap, 2024-05-19, 0:14 AM Üdvözöllek Vendég

Honlap-menü
Statisztika

Online összesen: 1
Vendégek: 1
Felhasználók: 0
Főoldal » 2015 » November » 14 » Terror Parizsban...KEZDŐDIK....
2:01 PM
Terror Parizsban...KEZDŐDIK....

Január után újabb súlyos terrortámadás rázta meg Párizst. Legalább 128 személy vesztette életét, s 200-an megsérültek, 80-an személy állapota kritikus. Egy terroristát sikerült elfogni, többet lelőttek. Összesen nyolc támadóról lehet tudni, akit a rendőrök hatástalanítottak, vagy önmagukat robbantották fel. A rendőrség megerősítette, hogy összesen hét helyszínen voltak lövöldözések, a Stade de France stadionnál pedig robbantások. A Bataclan koncertteremnél a támadók túszokat ejtettek, a terroristák folyamatosan végezték ki a bent rekedteket. Rendkívüli állapotot hirdettek, lezárták a határokat, és válságtanácskozást kezdett a francia kormány. Magyarországon nemzeti gyásznapot rendeltek el vasárnapra, a merényletsorozat miatt elhalasztják a Fidesz-kongresszust is.

Elhalasztják a Fidesz-kongresszust

Megerősítették Magyarország védelmét - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök szombaton. A nemzetbiztonsági kabinet rendkívüli ülésén úgy döntöttek, elhalasztják a Fidesz vasárnapra tervezett kongresszusát a terrortámadás miatt. Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági tanácsadója szombati rendkívüli sajtótájékoztatón elmondta: növelik a rendőri jelenlétet az utcákon, a tereken, a repülőtéren, de Paksnál is, és szigorítják a kiemelt intézmények, valamint a határok ellenőrzését is. Bakondi úgy nyilatkozott, hogy Magyarországon nincs terrorveszély, de ezek az intézkedések szükségesek. Holnap nemzeti gyásznapot rendeltek el hazánkban.

Egy támadót elfogtak

A CNN jelentése szerint az egyik támadót elfogták, aki azt állítja, az Iszlám Állam nevű terrorszervezet tagja, három másik támadóval együtt Szíriából érkeztek. Az egyik támadás helyszínén egy szemtanú hallotta, amint a fegyveres azt üvölti, ez Szíriáért van, elhangzott az Allahu Akbar is.

A hatóságok hajtóvadászatot indítottak a támadók után. A rendőröknek éjfél után sikerült lelőni három fegyveres támadót a Bataclan klubnál és egy öngyilkos merénylőt a Stade de France stadionnál. Más források arról számoltak be, hogy öt terroristát lőttek le, és összesen nyolc támadó halt meg. Francois Hollande elnök könyörtelen háborút hirdetett a terroristák ellen.

Rendkívüli állapotot hirdettek Franciaországban, lezárták a határokat,  mozgósították a hadsereget.

Robbanások a mérkőzésen

21 óra 20 perc után a tizedik és a tizenegyedik kerületben, illetve Saint Denis-ben, a Stade de France stadionnál kezdődtek a fegyveres támadások.Több robbanás történt a stadionnál, ahol a francia válogatott Németországot fogadta. A mérkőzést nem szakították meg, hogy elkerüljék a pánikot a nézők között. A robbanásokat a lelátón is hallották. A stadionban 70 ezren lehettek. A mérkőzés véget ért, de a szurkolókat nem engedték ki. Hangosbeszélőn szólították fel az embereket, őrizzék meg nyugalmukat. Sokan bementek a pályára,  a gyepen sétáltak. Francois Hollande elnök is jelen volt a díszpáholyban, őt időben kivitték, aki Bernard Cazeneuve belügyminiszterrel tartott válságtanácskozást.

A rendőrség biztos benne, hogy a stadion környékén két öngyilkos merénylet is történt, valamint egy pokolgépet is robbantottak a terroristák. A metró először három állomásnál sem állt meg, később leállították a metrót és a teljes tömegközlekedést is a véres támadások miatt. A máskor péntek esténként oly forgalmas place de la République, a Köztársaság tér tejesen elhagyatott volt. A köztévé tudósítása szerint reggelre helyreállt a főváros közlekedése, újraindították a metrókat is. 

Túszejtés, holttestek mindenütt

118 halottat jelentettek a Bataclan klubból, ahol egy koncert vált véres túszdrámává, és más helyszíneken összesen további negyven ember halt meg. Szemtanúk arról számoltak be, hogy a koncertteremnél öt robbanást hallottak, többen is megsérültek, őket folyamatosan szállították kórházba. A rendőrség közlése szerint mintegy száz embert ejtettek túszul a helyszínen."Mindenhol vért láttam, borzalmas volt" - mondta egy szemtanú, akinek sikerült elmenekülnie a Bataclanból. Hírek szerint a rendőrség megrohamozta a koncerttermet, az akció közben a klubot megtámadó öt-hat fegyveres közül két merénylőt sikerült meggyilkolnia a rendőrségnek.

A támadás idején ezerötszázan is lehettek a koncerten. A rendőrségi akció éjfél után fegyverropogással járt a helyszínen lévők szerint. Egy rendőrtiszt vérfürdőként jellemezte a klubban elé táruló állapotokat, elmondása alapján a támadók robbanószert erősítettek a túszokra.

A koncertteremben folyamatosan végezték ki a túszokat, az életben maradtak közül sokan interneten keresztül próbálnak segítséget kérni. Egy túlélő a koncertteremből azt írta ki közösségi oldalára: "Élek, csak vágások vannak rajtam. Mészárlás, halottak mindenhol." Szakértő korábban úgy nyilatkozott a köztévének, hogy valószínűleg az összes túszt ki fogják végezni, "az óráik meg vannak számlálva."

Lövöldözés az étteremben

Először a Kis Kambodzsa nevű ázsiai étteremben kezdődött lövöldözés. Szemtanúk arról számoltak be, hogy először azt hitték, tűzijáték hangját hallják. "Nem tudtam, hogy petárda, vagy tűzijáték hangját hallom-e. Aztán egy gépkocsit láttam elhajtani nagy sebességgel" - mondta az egyik szemtanú a Libération újságírójának. Hírek szerint egy gépkocsiból lőttek egy kalasnyikovval.

Továbbra sem lehet tudni, hogy összesen hányan vehettek részt az összehangolt terrorakcióban, de összesen nyolc támadó meghalt a merényletek során. A rendőrség több utcát lezárt, nagy volt a fejetlenség. A januári terrorakciónál is nagyobb tragédia történt. Anne Hidalgo, Párizs polgármestere felszólította az embereket, hogy maradjanak otthon, később a túszdráma helyszínén fejezte ki együttérzését az áldozatok szeretteinek, és megköszönte a biztonsági alakulatok erőfeszítéseit. 

Terrorakciót akadályozott meg Párizs

Kedden este a párizsi belügyminisztérium azt közölte, megakadályozott egy katonai létesítménnyel szembeni terrorakciót. A célpont a haditengerészet touloni bázisa lett volna. A titkosszolgálat már egy éve figyelt egy személyt, aki a feltételezések szerint iszlám radikálissá, az Iszlám Állam (IS) hívévé vált. A férfit még október 29-én vették őrizetbe - közölte Bernard Cazeneuve belügyminiszter. Az illető alapanyagot próbált beszerezni a merénylet végrehajtásához.

Franciaországban 370 személyt tartóztattak le a terrorizmussal szembeni harc jegyében. Párizs részt vesz az Iszlám Állam iraki és szíriai állásaival szembeni légiakciókban, több alkalommal is terrortámadások célpontja volt. A Charlie Hebdo szerkesztősége elleni januári támadás után három napig tartott a terror, amelyben húsz személy vesztette életét.

Október közepén azt közölték, hogy Szíriában és Irakban több mint 500 francia állampolgárságú személy harcol az IS oldalán, 250-en hazajöttek, 750-en pedig oda készülnek. A harcokban 150 francia állampolgár vesztette életét.

David Cameron brit kormányfő a Twitteren reagált, mint írta, sokkolták a francia események.

Szijjártó ügyeletet rendelt el

Folyamatos ügyeletet rendelt el a párizsi magyar nagykövetségen a terrortámadások miatt a külgazdasági és külügyminiszter péntek éjjel. Ha magyar állampolgárnak segítségre van szüksége, azonnal hívja a követség 00-33-683-254-362-es telefonszámát - nyilatkozott a köztévé műsorában Szijjártó Péter, aki azt mondta, egyelőre nem tudnak magyar áldozatról. "Magyarország a francia emberek mellett áll, együtt érzünk velük, és a terror minden formáját elítéljük" - közölte a miniszter.

Orbán Viktor miniszterelnök őszinte részvétét fejezte ki a párizsi terrortámadásokban elhunyt áldozatok hozzátartozóinak és Franciaország valamennyi polgárának - tájékoztatta a Külgazdasági és Külügyminisztérium az MTI-t szombat kora hajnalban.

Magyarország a szolidaritásáról biztosítja Franciaországot, a magyar emberek a franciák mellett állnak ezekben a rendkívüli órákban - tudatta a miniszterelnök.

Fokozott készültség Olaszországban

A párizsi merényletek hírére az olasz belügyminisztérium péntek késő este fokozott terrorizmusellenes készültséget rendelt el egész Itáliában, kiemelt védelemmel az olaszországi francia képviseleteknél. Angelino Alfano belügyminiszter bejelentette, hogy az egész országra kiterjedően megemelték a terrorizmusellenes készültség szintjét, amely eddig is magas volt a kevesebb mint egy hónap múlva kezdődő szentév miatt. Matteo Renzi olasz miniszterelnök a római kormánypalotából követi figyelemmel a párizsi fejleményeket. Rómában és Milánóban megerősítették a francia diplomáciai képviseletek és a Franciaországgal kapcsolatos más hivatalok védelmét. 

Obama: terrortámadás az emberiség ellen

Párizsban nemcsak Franciaország és a franciák, hanem az emberiség és az egyetemes értékek ellen intéztek terrortámadást - jelentette ki péntek este a Fehér Házban Barack Obama amerikai elnök.  Obama leszögezte, hogy az Egyesült Államok minden segítséget megad legrégebbi szövetségesének, Franciaországnak a terrorizmus elleni harcban és mindent megtesz az elkövetők felelősségre vonása érdekében. New York rendőrségét az összehangolt párizsi terrortámadások nyomán készültségbe helyezték.

Merkel mély megrendülését fejezte ki 

A kancellár Berlinben nyilatkozva egyértelmű terrorakcióknak nevezte a több helyszínen elkövetett merényleteket. Merkel hangoztatta, hogy gondolatai ezekben az órákban az áldozatoknál, a hozzátartozóknál és a Párizsban tartózkodó valamennyi embernél járnak. Berlinben bejelentették azt is, hogy a német kormány közvetlen kapcsolatba lépett a francia kabinettel.

Európa vezetői megdöbbentek

Megdöbbenésüknek adtak hangot a péntek éjszaka történt párizsi terrortámadások miatt az Európai Unió és a NATO vezető politikusai szombat hajnalban.

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke angolul és franciául is közzétette reagálását az egyik népszerű közösségi oldalon. Azt írta: megdöbbenéssel követi az eseményeket. A politikus teljes szolidaritásáról és együttérzéséről biztosította a franciákat és a francia hatóságokat.

Hasonlóan reagált Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, aki mély megdöbbenésének adott hangot, és szintén teljes szolidaritásáról biztosította Franciaország népét. Juncker rövid közleményt is kiadott még az éjjel, amelyben a Francois Hollande francia elnöknek küldött üzenetét ismertette. "Megráz és felháborít, hogy Franciaországra ebben a pillanatban a leggyűlöletesebb terrorizmus csapott le" - írja Juncker, aki egyúttal tudatta: bízik abban, hogy a francia hatóságok és a francia nép közösen képes lesz megbirkózni ezzel az újabb megpróbáltatással. "Ma minden gondolatom és részvétem Franciaországé és a franciáké" - zárta levelét az Európai Bizottság elnöke.

Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára szörnyűségnek nevezte az eseményeket. "Franciaország mellett állunk. A terrorizmus soha nem győzi le a demokráciát" - nyomatékosította a norvég politikus.

Martin Scuhlz, az Európai Parlament (EP) elnöke tudatta: szörnyű hírek érkeznek Párizsból. Az áldozatok családjait együttérzéséről, a hatóságokat pedig támogatásáról biztosította rövid üzenetében a német politikus.

Az EP frakcióvezetői közül is többen megszólaltak a történtek miatt. Manfred Weber, a legnagyobb, néppárti képviselőcsoport német elnöke azt írta: mindannyian franciák vagyunk, Európa szorosan összetart. Mély megdöbbenésének adott hangot a szociáldemokraták frakcióvezetője, az olasz Gianni Pittella is, aki szintén a franciák melletti kiállást hangsúlyozta. Syed Kamall, a harmadik legnagyobb képviselőcsoport, az európai konzervatívok és reformerek vezetője vérlázítónak nevezte a történteket, valamint együttérzéséről biztosította az áldozatokat, hozzátartozóikat és a mentőalakulatok bátor tagjait. Guy Verhofstadt, a liberálisok első embere minden párizsi számára részvétét fejezte ki, és mint írta: megdöbbentette a terrorcselekmény. "Európa ma éjjel nem lesz képes nyugovóra térni" - húzta alá Verhofstadt.

Rövid üzenetében a radikális baloldal frakcióvezetője, a német Gabi Zimmer is megdöbbenését fejezte ki, és teljes szolidaritásáról biztosította a franciákat. A zöldek társelnöke, a szintén német Rebecca Harms az eseményeket röviden összefoglalva azt írta: micsoda szörnyűség; ami történt, "hihetetlen". Marine Le Pen, a francia szélsőjobboldali Nemzeti Front vezetője azt írta: szörnyűség, ami történt, és amíg helyre nem áll a rend, pártja felfüggeszt minden kampánytevékenységet.

Szemtanúk beszámolói a terrortámadásról

A párizsiakat sokkolta a támadás. Megrendítő képeket posztoltak a közösségi médián a támadások helyszínén tartózkodó emberek. Egy turista például arról számolt be, hogyszeme láttára lőtték agyon a terroristák az egyik barátját.

Mindenfelé heverő testekről, vérről és halottakról számoltak be a péntek éjjeli terrortámadások szemtanúi a Le Monde francia napilap internetes oldalának szombat hajnali tudósítása szerint.

Egy kisírt szemű nő a Le Petit Cambodge étterem közelében azt mondta, hogy egy barátjával robogóval érkezett a helyszínre, ahol emberek feküdtek a földön, és azt hitte, autóbaleset történt, és egy kocsi rohant bele az étterembe. "Nem értettem, mi történik. Mindenfelé emberek hevertek" - magyarázta a szemtanú, aki szerint mintegy negyvenen lehettek a földön, és legfeljebb négy-öt ember állt az utcán. Elmondta ugyanakkor, hogy nem látott vért, a tűzoltók pedig nagyon gyorsan megérkeztek, és minden megdöbbentően nyugodtnak tűnt. Egy másik szemtanú három sorozatlövésről számolt be, és mint mondta, az első nagyon-nagyon hosszú volt.

A Bataclan klubból egy újságíró beszámolóját ismerteti a lap, aki azt mondta, hogy 21.45 körül két-három fegyveres rontott be a létesítménybe, és vaktában kezdtek lövöldözni az emberekre, az egyikük egy kalasnyikovval. Az Eagles of Death Metal koncertjére körülbelül ezren érkeztek a szórakozóhelyre. "Legalább 10-15 percig tartott. Újratöltöttek. Nem kellett sietniük. Háromszor-négyszer is újratöltöttek" - mondta el a szemtanú, aki beszámolt arról is, hogy a színpad mögötti vészkijáraton tudott kimenekülni, az utcára érve pedig azt látta, hogy rengeteg vérző, meglőtt ember van már kint.

"Amikor lőni kezdtek, mindenki a földre vetette magát, és egymáson kezdtek átmászni az emberek" - mesélte egy másik szemtanú, aki határozottan három támadóról számolt be, akik találomra lőttek a bent lévő emberekre. "Gépfegyvereket láttam. Testeken kellett átlépkednem. Vér volt mindenütt, az utcán pedig halottak" - mondta a Le Monde-nak az egyik túlélő.

A lap arról adott hírt, hogy a Bataclanban hajnali egykor ért véget a túszejtés, és a rendőrség az összes környező vendéglátóhelyet kiüríttette. Párizs polgármestere, Anne Hidalgo a helyszínen segíti a mentés megszervezését.

A Le Monde újságírója személyesen látta a lövöldözést La Belle Equipe kávézónál. Arról számolt be, hogy egy érkező autóból szállt ki a merénylő, majd nyitott tüzet a helyre egy nagy kaliberű fegyverből. "Robbanásokat hallottam. Odamentem az ablakhoz. Láttam, ahogy egy férfi kiszáll, és több sorozatot lead a kávézóra. Kiabálást halottam. Majd a férfi visszaszállt az autóba és elhajtott" - mesélte a környék egyik lakója.

Rendőrségi forrásokra hivatkozva a lap azt írta: a Stade de France közelében egy gyorsétteremben és egy sörözőben robbant bomba, a meccs viszont folytatódott, a végén pedig három kapun terelték ki a nézőket, a negyediktől viszont futva jöttek vissza azok, akik arra indultak. A portál újságírója arról számolt be, hogy kint a készenléti rendőrség emberei terelték a tömegközlekedés felé az embereket, viszont egy ideig a helyi vasút sem járt, mert gyanús csomagot találtak az állomáson.

Megtekintések száma: 458 | Hozzáadta:: Dögevő | Helyezés: 5.0/1
Összes hozzászólás: 2
avatar
0
1 Dögevő • 2:02 PM, 2015-11-14
hiszen előre megmondtam...és ez még csak a kezdet..
avatar
avatar
Naptár
«  November 2015  »
HKSzeCsPSzoV
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Barátaink:
  • PSA
  • M.B.T.A
  • S:M:A:T
  • Paracord
  • Közösségi oldal
    Belépés
    Copyright MyCorp © 2024